15.05.2020

Przegląd wiadomości Oki-Toki za kwiecień 2020

Wiadomości z Oki-Toki na kwiecień 2020: określanie strefy czasowej na stanowisku operatora i duże sprzątanie błędów. Czytaj więcej!

Przegląd wiadomości Oki-Toki za kwiecień 2020

Określanie strefy czasowej w miejscu pracy

 

Dodaliśmy możliwość określenia strefy czasowej dla ręcznych połączeń wychodzących (tylko dla klientów działających na terenie Federacji Rosyjskiej). Tutaj możesz zarządzać połączeniami i określić strefę czasową (patrz zrzut ekranu) i używać jej w formularzu CRM. Teraz możesz chronić klientów przed niespodziewanymi telefonami w nieparzystych godzinach, a określenie czasu w kwestionariuszu CRM pozwoli Ci nie życzyć dobrego poranka abonentowi, który jest już wieczorem 🙂

DefinicjaDefinicja

 

Rozwiązywanie problemów z połączeniem z miejscem pracy

 

Dodano intuicyjne wskazówki dla operatorów, którzy mają problemy z połączeniem w miejscu pracy. Jeśli nie pomogą, to inne rozwiązania dostępne są tam pod linkiem do naszego bloga 🙂

Rozwiązanie

 

Wielkie czyszczenie błędów i niedogodności w systemie

 

Okresowo otwieramy polowania na czarownice w poszukiwaniu błędów i ostrych krawędzi. Pod koniec kwietnia rozpoczął się kolejny etap takiego polowania. Po zakończeniu, w przyszłym miesiącu opublikujemy listę poprawek. Życzymy wygodnego i komfortowego korzystania z usługi Oki-Toki!

 

Wyłączanie importu w starym interfejsie

Niestety nic nie trwa wiecznie, a stary interfejs przez długi czas nie spełnia współczesnych wymagań. Któregoś dnia całkowicie wyłączyliśmy importowanie w starym interfejsie CRM, udostępniając importy w nowym interfejsie. Ten import ma już wszystkie funkcje ze starego, a ponadto jest szybszy, inteligentniejszy i wyraźniejszy.

Rozwiązanie

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Poniedziałek Lyuty 20th, 2023 Integracja Chat Bota z Telegram

Jak stworzyć integrację pomiędzy Oki-Toki a botem Telegram, a także skonfigurować bota czatu, ‘wydarzenia’, warunki uruchomienia i wysyłanie powiadomień.

Więcej szczegółów
photo
Poniedziałek Kwiten 17th, 2023 Outsourcingowy Contact Center

Co to jest outsourcingowy contact center: definicja, specyfika i szczególności pracy, jakie korzyści dla biznesu daje outsourcing.

Więcej szczegółów