21.05.2021

Przegląd wiadomości Oki-Toki za marzec-kwiecień 2021

Czytaj o wszystkich aktualizacjach i nowych narzędziach Oki-Toki za marzec-kwiecień 2021 roku!

Przegląd wiadomości Oki-Toki za marzec-kwiecień 2021

Teraz po ukraińsku!

Interfejs Oki-Toki został przetłumaczony na język ukraiński! Język można zmienić w menu autoryzacji.

Oki-Toki interfacyj po ukraińsku

Przenoszenie list w starym CRM

Usunęliśmy listy ze starego CRM, nie są już potrzebne, ponieważ można ich użyć jako standardowe listy do blacklist.

CRM Oki-Toki aktualizacja

Importuj scenariusz rozmowy bezpośrednio z gdocs i msword!

Jeśli masz mmmmm-duży scenariusz rozmowy lub wolisz pracować z tekstem w formacie document do pisania scenariuszy, mamy dla Ciebie dobre wiadomości, uruchomiliśmy możliwość importowania scenariuszy rozmowy w formacie Google Document. Wystarczy stworzyć scenariusz w Oki-Toki i wybrać opcję”import”, następnie wybrać przygotowany dokument z warunkami formatowania. Szczegółowo opisaliśmy zasady formatowania tutaj . Oczekuj na zakończenie sprawdzania i załadowanie dokumentu do interfejsu scenariusza rozmowy.

Oki-Toki scenariusz rozmowy bezpośrednio z gdocs

Szybkie Webhooki

Teraz można stworzyć wydarzenia za pomocą kilku kliknięć! To jest dostępne teraz w ustawieniach limitów dyscyplinarnych, a także w ustawieniach stanów operatora. Kliknięcie na przycisk automatycznie wprowadzi wszystkie niezbędne parametry do wykrywania stanu lub naruszenia. To tylko początek, będziemy kontynuować rozwój w tym kierunku.

Szybkie wpisy na stronę Oki-TokiOki-Toki stwórz wpisy na stronę

Wypróbuj nowe raporty dyscyplinarne w Beta!

Kilka miesięcy temu uruchomiliśmy nowe narzędzie do oceny jakości pracy operatora. Narzędzie mogło obliczać liczbę połączeń i ich długość, ale niedawno połączyliśmy to narzędzie z transkrypcją, co pozwoliło systemowi na znajdowanie i zapisywanie w raporcie słów barierowych. Nowy wskaźnik nazywa się “SA: Analiza występowania słów w transkrypcji”. Pomorze on w walce o czystą mowę operatorów Waszego Centrum Kontaktu. Miarka już działa, a my polecamy ją wypróbować =)

Raporty dyscyplinarne Oki-Toki w Beta

Widżet: Zarządzanie zadaniem PD z poziomu stanowiska operatora

Jeżeli nie korzystasz z Oki-Toki lub korzystasz z zewnętrznego kwestionariusza, ale potrzebujesz możliwości zarządzania zadaniem w naszym interfejsie – nowa funkcja pozwala Ci to zrobić. Po rozmowie, w panelu sterowania rozmową pojawi się przycisk,który pozwala Ci:

  • Zmień zadanie (ustaw ponowne wywołanie)
  • Potwierdź powodzenie zadania
  • Zmień numer kontaktu
  • Zaznacz kontakt z problemami komunikacyjnymi lub niepoprawnym numerem

Dodatkowo znajduje się tam dodatkowe informacje na temat zadania, na przykład historia prób.
 
Zarządzanie zadaniem PD z miejsca operatora Oki-Toki Zarządzanie zadaniem z miejsca operatora Oki-Toki

Aktualizacja analizy mowy

Zrezygnowaliśmy z monetyzacji transkryptów, czyniąc je bezpłatnymi. Ponadto skupiliśmy się na tym, aby transkrypt był nie tylko niezależną opcją, ale narzędziem dla automatycznej analizy mowy operatora. Oto co z tego wynikło:

  • Analiza i dekodowanie nagrań dostępne dla strony operatora. 
  • Twórz własne zasady, słowniki śledzonych słów, podłączaj do projektów i śledź naruszenia, sprzedaż i inne ważne słowa-klucze w czasie rzeczywistym. 
  • Łącz razem z narzędziem dla działu kontroli jakości, aby przyspieszyć sprawdzanie rozmów – w rozmowach będą oznaczenia! 
  • Potrzebujesz śledzić tylko określone rozmowy? – Skrzyżowaliśmy zasady z hashtagami i teraz na podstawie tych zasad można również filtrować jak na hashtagach z CRM.
Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Wtorek Zhovten 18th, 2016 Automatyczna konwersja numerów podczas importu

Jak skonfigurować automatyczną konwersję numerów do wykonywania połączeń w centrum kontaktowym, podstawowe zasady i walidacja.

Więcej szczegółów
photo
Środa Traven 22nd, 2024 Jak stworzyć szablon dla Email-rozsyłek w Kontakcie-Center?

Szablon mailingu dla scenariusza sprzedaży – narzędzie do automatycznego wysyłania e-maili ze scenariusza rozmowy, na wydarzenie lub za pomocą API.

Więcej szczegółów