10.03.2020

Przegląd wiadomości Oki-Toki za luty 2020

Wiadomości Oki-Toki na luty 2020: nowe funkcje, optymalizacja raportów i importu baz danych, a także ulepszanie scenariuszy rozmów. Przeczytaj nasz przegląd!

Przegląd wiadomości Oki-Toki za luty 2020

Operacje masowe z listami

 

Dodano prostą, ale przydatną funkcję masowego usuwania i dodawania numerów do list. Znajduje się wewnątrz listy na karcie “Zarządzanie”.

Operacje masowe z listami

 

Filtr według numeru importu

 

Rozszerzyliśmy listę raportów, w których można filtrować dane według numeru importu. Teraz filtr jest dostępny w raportach: Dziennik połączeń (Kolejki i Połączenia); Raport Zbiorczy (Kolejki i Połączenia), Raport Zbiorczy dla Zadań (Autodialer), Dziennik Prób (Autodialer).

 

Optymalizacja raportów asd sec i routingu

 

Zakończyliśmy kolejny etap generalnej optymalizacji usługi. Tym razem optymalizacja dotyczyła raportów znajdujących się w sekcjach “Użytkownicy”, “Kolejki i połączenia” i “SIP-telefonia”. Raporty ładują się szybciej i są w stanie operować na znacznie większym zestawie danych.

 

Usprawniono pracę z blokami scenariuszy w integracjach

 

Wiadomość ucieszy tych, którzy regularnie zmagają się z konfiguracją zdarzeń, które są aktywowane gdy połączenie przechodzi przez blok scenariusza połączenia. Wcześniej trzeba było szukać unikalnego identyfikatora w kodzie źródłowym strony scenariusza. Wprowadziliśmy porządek i teraz można znaleźć odpowiedni blok z listy rozwijanej w zdarzeniu z możliwością wyszukiwania.

Usprawniono pracę z blokami scenariuszy w integracjach

 

Optymalizacja importu małych baz danych

 

Cechą charakterystyczną importu masowego jest przerwa przed rozpoczęciem ładowania danych, która może trwać do minuty. Wynika to z globalnej kolejki ładowania importów do naszej bazy danych. Jako że wielu klientów korzysta z importu do ładowania wielu małych baz danych, utworzyliśmy osobną kolejkę dla małych importów (do 200 zadań), które są importowane prawie bez opóźnień. Takie importy są oznaczone tagiem “Ręczny”.

Optymalizacja importu małych baz danych

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Środa opadanie liści 6th, 2019 Wskaźniki efektywności pracy call center

Jak skonfigurować zdalne centrum obsługi klienta za pomocą naszej przydatnej instrukcji. Skuteczne rozwiązanie dla efektywnej obsługi klienta.

Więcej szczegółów
photo
Czwartek Robak 29th, 2023 Jak skonfigurować pracę operatora call center w Oki-Toki

Jak skutecznie skonfigurować pracę operatora w call center w Oki-Toki i zapewnić optymalne obsługiwanie klientów. Przydatne poradnik dla skutecznej komunikacji.

Więcej szczegółów