21.02.2023

Zmiany w ‘zmienności’

Dobre wiadomości dla miłośników pracy z zmiennymi, którzy mieli trudności z opanowaniem narzędzia ze względu na jego nieprzyjazną strukturę w interfejsie Oki-Toki. Przekonaj się, jak wiele możemy zaoferować! Chcemy podkreślić kluczowe aspekty naszej działalności, dając szansę na opanowanie tego narzędzia przez każdego. Tęskniliśmy za przyjaznym, efektywnym interfejsem, który maksymalizuje Twoją wydajność i przejrzystość pracy. Odkrywaj znane terminy i słowa kluczowe w całkiem nowym świetle! To jest Oki-Toki – instytucja, która przekształca sposób, w jaki postrzegasz zmienne w codziennej pracy.

Zmiany w ‘zmienności’

Nasz serwis stale się rozwija i na przestrzeni czasu zauważyliśmy nadmierną liczbę zmiennych, które sprawiały, że zwykły użytkownik miał trudności z orientacją.

Ten artykuł dotyczy narzędzia Oki-Toki dla działu IT.

zmienna veriables kolejka
Zmienne w konfiguracji kolejek

h3>Usprawnienie formatu/h3>
Przeprowadziliśmy audyt wszystkich zmiennych istniejących w systemie – nowych i starych, aktywnych i “martwych”. Ważne zmienne zostały dostosowane do jednolitego formatu; nieaktywne i przestarzałe zostały ukryte przed klientami, ale nadal działają dla starych projektów.

Projekty będą teraz bardziej zrozumiałe i bardziej niezawodne.

zmienna veriables CRM
h3>Wprowadzenie interfejsu do obsługi zmiennych/h3>
Sekcja “Wydarzenia i integracje” stała się bardziej przyjazna dla użytkownika. Kolejki, autodialery i CRM uzyskały intuicyjny kształt z listą wszystkich dostępnych zmiennych.

Mamy nadzieję, że nasi użytkownicy będą zadowoleni z uaktualnionych funkcji i uzyskają z nich maksymalne korzyści. Będziemy kontynuować prace nad doskonaleniem i dodawaniem nowych funkcji, aby naszym użytkownikom było jeszcze łatwiej pracować z naszym produktem.

Andrzej Fiediakin

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Poniedziałek Zhovten 16th, 2023 Obliczanie ilości operatorów call center

Wystarczy 8 kroków, aby dokładnie obliczyć, ilu operatorów potrzebujesz w swoim centrum kontaktowym. Bonus: typowy błąd przy obliczaniu liczby operatorów. Just 8 steps to accurately calculate how many operators you need in your contact center. Bonus: a typical mistake when calculating the number of operators.”

Więcej szczegółów
photo
Niedziela Kwiten 17th, 2011 To, gdzie kupić numery SIP na Ukrainie

Lista operatorów telekomunikacyjnych sprzedających numery SIP na Ukrainie. Ich kontakty, e-mail i rekomendacje od serwisu Oki-Toki.

Więcej szczegółów