21.02.2023

Zmiany w ‘zmienności’

Dobre wiadomości dla miłośników pracy z zmiennymi, którzy mieli trudności z opanowaniem narzędzia ze względu na jego nieprzyjazną strukturę w interfejsie Oki-Toki. Przekonaj się, jak wiele możemy zaoferować! Chcemy podkreślić kluczowe aspekty naszej działalności, dając szansę na opanowanie tego narzędzia przez każdego. Tęskniliśmy za przyjaznym, efektywnym interfejsem, który maksymalizuje Twoją wydajność i przejrzystość pracy. Odkrywaj znane terminy i słowa kluczowe w całkiem nowym świetle! To jest Oki-Toki – instytucja, która przekształca sposób, w jaki postrzegasz zmienne w codziennej pracy.

Zmiany w ‘zmienności’

Nasz serwis stale się rozwija i na przestrzeni czasu zauważyliśmy nadmierną liczbę zmiennych, które sprawiały, że zwykły użytkownik miał trudności z orientacją.

Ten artykuł dotyczy narzędzia Oki-Toki dla działu IT.

zmienna veriables kolejka
Zmienne w konfiguracji kolejek

h3>Usprawnienie formatu/h3>
Przeprowadziliśmy audyt wszystkich zmiennych istniejących w systemie – nowych i starych, aktywnych i “martwych”. Ważne zmienne zostały dostosowane do jednolitego formatu; nieaktywne i przestarzałe zostały ukryte przed klientami, ale nadal działają dla starych projektów.

Projekty będą teraz bardziej zrozumiałe i bardziej niezawodne.

zmienna veriables CRM
h3>Wprowadzenie interfejsu do obsługi zmiennych/h3>
Sekcja “Wydarzenia i integracje” stała się bardziej przyjazna dla użytkownika. Kolejki, autodialery i CRM uzyskały intuicyjny kształt z listą wszystkich dostępnych zmiennych.

Mamy nadzieję, że nasi użytkownicy będą zadowoleni z uaktualnionych funkcji i uzyskają z nich maksymalne korzyści. Będziemy kontynuować prace nad doskonaleniem i dodawaniem nowych funkcji, aby naszym użytkownikom było jeszcze łatwiej pracować z naszym produktem.

Andrzej Fiediakin

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Środa Zhovten 13th, 2021 Wymagania dla strony internetowej call center outsourcingowego

Teatr, jak wiadomo, zaczyna się od wieszaka, a outsourcingowy contact center – od strony internetowej, na podstawie której można wyciągnąć pewne wstępne wnioski o dostawcy.

Więcej szczegółów
photo
Czwartek Zhovten 29th, 2020 Porady dla kierownika centrum kontaktowego: częste problemy w CK

Z jakimi problemami będziesz musiał się zmierzyć, jeśli jesteś kierownikiem centrum kontaktowego, jak skutecznie rozwiązać konflikt, metody rozwiązania i porady.

Więcej szczegółów