15.04.2020

Przegląd Wiadomości Oki-Toki za marzec 2020

Aktualności Oki-Toki z marca 2020: ręczne przesyłanie do chmury, pierwszy etap implementacji taśmy zapisu i inne. Czytaj dalej!

Przegląd Wiadomości Oki-Toki za marzec 2020

Ręczne wyładowanie do chmury

 

Teraz sami możecie decydować, które nagrania audio należy eksportować na dysk zewnętrzny. W dzienniku połączeń do opcji eksportu dodano premium funkcję “Eksportuj audio na dysk zewnętrzny”. Wyfiltrować ważne nagrania, korzystając z arsenału parametrów i eksportować jednym z dwóch sposobów.

Ręczne wyładowanie do chmury Oki-Toki

Ręczne wyładowanie do chmury Oki-Toki

 

AMO na rynku

 

Opracowaliśmy pełną integrację z AMO CRM. Aktualnie dostępne są funkcje bezpośredniego dzwonienia z AMO, historia rozmów jest przechowywana na karcie klienta, istnieje możliwość zaplanowania rozmowy telefonicznej z kontaktu lub transakcji, dodane automatyczne otwieranie karty kontaktu dla wszystkich typów połączeń. Autodialer jest również zintegrowany z listami AMO, co oznacza, że dostępne są operacje masowe z kontaktami w AMO. Chętnie przemyślimy Twoje pomysły na rozszerzenie możliwości tej integracji.

 

Nowa sekcja integracji

 

Przeniesiono zarządzanie zewnętrznym magazynem do nowego działu “Zewnętrzne zasoby”. Oprocz magazynu, w tym dziale można stworzyć integracje z AMO CRM (spodziewać się artykułu o integracji w tym miesiącu) i podłączyć telefonię Intertelecom (dla klientow pracujących na Ukrainie). W przyszłości będą stopniowo zwiększać wybór integracji z różnymi platformami, oczekujcie na wiadomości!

 

Pierwszy etap implementacji stenogramu

 

Dodano przycisk “Zdobądź stenogram” w dzienniku połączeń. Otrzymasz stenogram konkretnego rozmowy. Czekamy na opinie i propozycje dotyczące rozszerzenia funkcjonalności!

 

Integracja z podmiotem SIP Intertelecom

 

Integracja z dostawcą SIP Intertelecom przeszła na nowy poziom. Podłączenie stało się łatwiejsze i szybsze. Konfiguracja linii przychodzącej, wychodzącej, kontrola, wszystko to jest dostępne z jednego miejsca! Nowy sposób podłączenia numeru od Intertelecom jest dostępny w sekcji Integracje – Zewnętrzne zasoby.

Integracja Oki-Toki z podmiotem SIP Intertelecom

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Poniedziałek lipen 30th, 2018 Przegląd wiadomości Oki-Toki za czerwiec 2018

Nowości Oki-Toki za czerwiec 2018. Testowanie rozpoznawania głosu w IVR, uruchomienie ticketów, prace nad interfejsem i optymalizacja CRM. Więcej szczegółów na blogu!

Więcej szczegółów
photo
Wtorek lipen 26th, 2022 Efektywne skrypty dla połączeń przychodzących: Gwarantowana jakość obsługi klienta

Skrypt dla połączeń przychodzących jest przeznaczony dla „ciepłego”, kompetentnego klienta, który wymaga informacji na różnorodne, specjalistyczne pytania.

Więcej szczegółów