15.04.2020

Przegląd Wiadomości Oki-Toki za marzec 2020

Aktualności Oki-Toki z marca 2020: ręczne przesyłanie do chmury, pierwszy etap implementacji taśmy zapisu i inne. Czytaj dalej!

Przegląd Wiadomości Oki-Toki za marzec 2020

Ręczne wyładowanie do chmury

 

Teraz sami możecie decydować, które nagrania audio należy eksportować na dysk zewnętrzny. W dzienniku połączeń do opcji eksportu dodano premium funkcję “Eksportuj audio na dysk zewnętrzny”. Wyfiltrować ważne nagrania, korzystając z arsenału parametrów i eksportować jednym z dwóch sposobów.

Ręczne wyładowanie do chmury Oki-Toki

Ręczne wyładowanie do chmury Oki-Toki

 

AMO na rynku

 

Opracowaliśmy pełną integrację z AMO CRM. Aktualnie dostępne są funkcje bezpośredniego dzwonienia z AMO, historia rozmów jest przechowywana na karcie klienta, istnieje możliwość zaplanowania rozmowy telefonicznej z kontaktu lub transakcji, dodane automatyczne otwieranie karty kontaktu dla wszystkich typów połączeń. Autodialer jest również zintegrowany z listami AMO, co oznacza, że dostępne są operacje masowe z kontaktami w AMO. Chętnie przemyślimy Twoje pomysły na rozszerzenie możliwości tej integracji.

 

Nowa sekcja integracji

 

Przeniesiono zarządzanie zewnętrznym magazynem do nowego działu “Zewnętrzne zasoby”. Oprocz magazynu, w tym dziale można stworzyć integracje z AMO CRM (spodziewać się artykułu o integracji w tym miesiącu) i podłączyć telefonię Intertelecom (dla klientow pracujących na Ukrainie). W przyszłości będą stopniowo zwiększać wybór integracji z różnymi platformami, oczekujcie na wiadomości!

 

Pierwszy etap implementacji stenogramu

 

Dodano przycisk “Zdobądź stenogram” w dzienniku połączeń. Otrzymasz stenogram konkretnego rozmowy. Czekamy na opinie i propozycje dotyczące rozszerzenia funkcjonalności!

 

Integracja z podmiotem SIP Intertelecom

 

Integracja z dostawcą SIP Intertelecom przeszła na nowy poziom. Podłączenie stało się łatwiejsze i szybsze. Konfiguracja linii przychodzącej, wychodzącej, kontrola, wszystko to jest dostępne z jednego miejsca! Nowy sposób podłączenia numeru od Intertelecom jest dostępny w sekcji Integracje – Zewnętrzne zasoby.

Integracja Oki-Toki z podmiotem SIP Intertelecom

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Poniedziałek Pierś 7th, 2020 Przegląd wiadomości Oki-Toki za październik-listopad 2020

W ciągu tych dwóch miesięcy nastąpiła duża aktualizacja integracji, systemu biletów i pojedynczych narzędzi dla call center. Dowiedz się więcej w naszym przeglądzie!

Więcej szczegółów
photo
Czwartek Robak 15th, 2023 Wskaźniki efektywności call center: jak obliczyć produktywność

Zapoznaj się z głównymi wskaźnikami efektywności call center i dowiedz się, jak ocenić pracę swojego zespołu operatorów. Ważne wskaźniki dla sukcesu biznesu. Wykorzystaj przekonujący język, podkreśl kluczowe punkty. W tekście używaj popularnych terminów i słów kluczowych.

Więcej szczegółów