12.09.2021

Przegląd wiadomości Oki-Toki za lipiec-sierpień 2021

Czytaj teraz o nowych narzędziach usługi Oki-Toki. Zmiany operatorów w contact center, kontrola dyscyplinarna i kwoty na ankietę.

Przegląd wiadomości Oki-Toki za lipiec-sierpień 2021

Zmiany operatorów

Teraz kontrolę nad przestrzeganiem grafiku pracy możesz powierzyć Oki-Toki! Twórz grafiki pracy, śledź nieobecności operatorów, ich spóźnienia czy ucieczki z pracy. O naruszeniach zmian informuje licznik KPI i raport ze zmian.

Kwoty w nowym interfejsie

Kolejne narzędzie CRM przeniesione do nowego interfejsu – kwoty, które idealnie pasują do projektów outsourcingowych call center. Ustaw parametry badania CATI i liczbę wymaganych ankiet, a my obserwujemy postęp badania i informujemy operatorów o osiągnięciu limitu. Wkrótce poczekamy na raport o wypełnieniu kosztorysu.

Kwoty w nowym interfejsie Oki-Toki
h4>/h4>

Zmiana kontroli dyscyplinarnej w Oki-Toki

Zdecydowaliśmy się porzucić przestarzały mechanizm kontroli dyscyplinarnej operatorów i przeniesć wszystko do licznika KPI:

  • Wszystkie obecne normy dyscyplinarne zostały dodane do licznika KPI;
  • Zakładka “Limity dyscyplinarne” w ustawieniach kolejki zostanie zniesiona, a niektóre jej elementy, które nie są normami (kontrola obecności, RCP czas itp.) zostaną przeniesione do odpowiednich sekcji w ustawieniach kolejki;
  • Raport o dyscyplinie zostanie zamrożony, a po kilku miesiącach zostanie usunięty. O tym powiadomimy z wyprzedzeniem.

Przebudowa kontroli dyscyplinarnej w Oki-Toki

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Wtorek Pierś 8th, 2020 Seria filmów wideo “Co robić”: Praca z uprawnieniami użytkownika

W tym filmie opowiemy, jak zarządzać prawami użytkownika w serwisie dla contact center Oki-Toki, śledzić jego działania i je wykluczać.

Więcej szczegółów
photo
Poniedziałek Kwiten 22nd, 2019 To są osobiste zadania callback, czyli ‘lepkie’ callbacki

To przypisanie kontaktów do konkretnego lub aktualnego użytkownika w trybie callback. Przepuszczona rozmowa jest przypisywana ostatniemu operatorowi.

Więcej szczegółów