08.08.2020

Przegląd wiadomości Oki-Toki za czerwiec-lipiec 2020

Aktualności Oki-Toki czerwiec-lipiec 2020: optymalizacja pracy serwisu, przerobiony wygląd raportów, nowe ceny. Czytajcie nasz przegląd!

Przegląd wiadomości Oki-Toki za czerwiec-lipiec 2020

Optymalizacja stanowiska operatora

 

Aktywnie podjęliśmy się optymalizacji stanowiska operatora, redukując jego obciążenie na CPU, oraz naprawiliśmy szereg problemów, znacząco zwiększając odporność na awarie:

  • zaktualizowano widget autodialerów i usunięto PD rozmowy z operatora (to one obciążały stanowisko operatora w pierwszej kolejności)
  • zoptymalizowane jądro wiadomości, stało się także bardziej ekonomiczne

 

Odnawiamy wygląd raportu “Zestawienie wg statusów użytkowników”

 

Dla zestawienia wg statusów umieściliśmy statusy obciążenia operatora w oddzielnych kolumnach – tak będzie łatwiej analizować szczegóły. Ten wygląd jest aktywny przy aktywnym filtrze “Szczegółowo”

Zestawienie wg statusów użytkowników Oki-Toki

 

Odnawiamy wygląd raportu “Dziennik statusów użytkowników”

 

Wygląd tabeli w raporcie “Dziennik statusów” praktycznie nie zmienił się od momentu jego stworzenia i zostało podjęte decyzję o wykonaniu minimalnej “kosmetycznej renowacji”.

Dziennik statusów użytkowników Oki-Toki

 

Usprawniono część wizualną i funkcjonalną ustawień w sekcji “Grupy”

 

Po ostatniej aktualizacji tej sekcji, kiedy dodaliśmy masową kontrolę użytkowników, postanowiliśmy „przejść grzebieniem” przez interfejs, aby stał się bardziej intuicyjny, jak również kompletnie przerobiliśmy mechanizm zapisywania ustawień.

 

Przebudowane menu „Statusy” w ustawieniach automatycznego wybierania

 

Celem zwiększenia prostoty wejścia przy pierwszym kontakcie i doświadczeniu z ustawieniem autodialera, przeanalizowaliśmy podejście do ustawień callbacków w rezultacie połączeń. Statusy z zbyt lakonicznej tabeli zmieniliśmy na interaktywne menu ustawień, dzięki czemu nowicjusz na własną rękę zrozumie, co jest czym odpowiedzialne.

Przebudowane menu „Statusy” w OKI-TOKI

 

Wielka optymalizacja serwerów w Niemczech

 

Po analizie i rozebraniu ogromnego obciążenia serwera „na atomach”, odkryliśmy dużą ilość danych, które można przenieść na osobne mocne systemy, nie obniżając aktualnego poziomu jakości pracy. To pozwoliło zmniejszyć obciążenie serwerów o 20-30%!

 

Nowe ceny dla ASR 

 

Obniżyliśmy stawki za rozpoznanie mowy na fragment, począwszy od 13 lipca. Ceny można sprawdzić w tej tabeli, a także w sekcji „Zarządzanie usługami”

mniej niż 50 – 0 u.e.
mniej niż 500 – 0.01 u.e.
mniej niż 1000 – 0.009 u.e.
mniej niż 2000 – 0.008 u.e.
mniej niż 4000 – 0.007 u.e.
ponad 4000 – 0.006 u.e.

 

Nowe ceny za stenografy i API dla stenogramów

Cena, euroGodziny24.06.2020
00.530
11.590
23180
46360
69540

 

Poprawiono informacyjność kalkulatora używanych usług

 

Tabela używanych płatnych funkcji w sekcji “Zarządzanie usługami” została przepracowana. Podzieliliśmy je na te, które są używane i dostępne, dodaliśmy do nich podpowiedzi i posortowaliśmy w kolejności alfabetycznej

 

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Środa Lyuty 14th, 2024 Jak otworzyć call center: top 9 błędów

Do uruchomienia Contact Center trzeba być przygotowanym! Zacznij od tego artykułu. Na podstawie naszego doświadczenia, co drugie centrum obsługi klienta podczas uruchamiania popełnia przynajmniej jeden z poniżej wymienionych błędów.

Więcej szczegółów
photo
Sobota Robak 25th, 2022 Scenariusz rozmowy: uprawnienia do działań specjalnych w formularzu

Niektóre projekty pozwalają operatorom na specjalne, nieliniowe działania z formularzem. Tutaj opisany jest nasz blok specjalnych uprawnień do skryptu rozmowy.

Więcej szczegółów