01.07.2022

Lepkie zadania: jak przywiązać klienta do grupy menedżerów

Jak związania klienta z zespołem menedżerów w Oki-Toki za pomocą ankiety lub API. To jest przydatne dla dystrybucji zadań do grup umiejętności.

Lepkie zadania: jak przywiązać klienta do grupy menedżerów

To trudne zadanie to numer klienta, który jest w kolejce do automatycznego dzwonienia i jest przypisany do swojego menedżera. W tym artykule mówimy o wersji grupowej i o tym, jak przypisać klienta do grupy menedżerów.

Grupowa przyczepność stanowi ulepszenie opcji “Trudne zadania zwrotne” dla rozmowy zwrotnej (CallBack) i można jej używać w kombinacji z nią. Na przykład, jeśli osoba odpowiedzialna za oddzwonienie nie jest dostępna (jest chora, uciekła na wakacje, została zwolniona), jej zespół przejmie klienta. Pozwala to utrzymać klienta w odpowiedniej grupie umiejętności i zwiększa szanse na udaną transakcję.

Ten artykuł odnosi się do produktu “Automatyczne dzwonienie i chmurowa usługa do automatycznego dzwonienia“.

Przykład ustawienia

  • W ustawieniach odpowiedzi, której używasz do tworzenia zadania do oddzwonienia, dodaj grupę odpowiedzialnych;

jak przypisać klienta: Ustawianie grupowej odpowiedzialności

  • W ustawieniach dzwonienia automatycznego, które potrzebuje “trudnych zadań”, określ czas oczekiwania odpowiedzialnego.

jak przypisać klienta: ustawianie czasu oczekiwania odpowiedzialnego

I jeszcze

  • Ważne! Całkowity czas oczekiwania na odpowiedzialną osobę podwoi się, jeśli wybierzesz tryb mieszany (operator i grupa operatorów jednocześnie).
  • Informacje o tym, czym jest grupa użytkowników i jak z nią pracować, można dowiedzieć się tutaj!

Jeżeli „Lepkość grupy” pozostawiła pytania, utwórz zgłoszenie, a pracownicy wsparcia technicznego pomogą znaleźć odpowiedzi lub rozwiązanie problemu.

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Poniedziałek Veresena 18th, 2023 10 najlepszych strategii routingu połączeń

Dowiedz się, jaka strategia routingu połączeń pasuje do Twojej firmy! Serwis dla wewnętrznych i outsourcingowych contact center Oki-Toki.

Więcej szczegółów
photo
Czwartek Zhovten 29th, 2020 Porady dla kierownika centrum kontaktowego: częste problemy w CK

Z jakimi problemami będziesz musiał się zmierzyć, jeśli jesteś kierownikiem centrum kontaktowego, jak skutecznie rozwiązać konflikt, metody rozwiązania i porady.

Więcej szczegółów