22.06.2023

Co to jest SIP Trunk i jak go utworzyć w Oki-Toki

Dowiedz się, czym jest SIP-Trunk i jak łatwo go stworzyć w Oki-Toki. Efektywne rozwiązanie dla komunikacji z klientami i optymalizacji Twojego biznesu.

Co to jest SIP Trunk i jak go utworzyć w Oki-Toki

SIP Trunk, czyli Session Initiation Protocol Trunking, to kluczowy element współczesnych systemów telefonicznych. Jest to metoda przesyłania rozmów głosowych i innych danych za pomocą internetu. SIP Trunk umożliwia utworzenie połączenia między różnymi systemami telefonicznymi, zarówno w ramach jednej firmy, jak i między firmami. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest SIP Trunk, jak działa i jak go skonfigurować w Oki-Toki.

Co to jest SIP Trunk w telefoni

SIP Trunk w telefoni to metoda komunikacji umożliwiająca przesyłanie sygnałów głosowych pomiędzy różnymi systemami telefonicznymi przez sieć protokołu IP. Jest to most łączący różne systemy telefoniczne, umożliwiający im komunikację ze sobą.

Podstawą SIP Trunk jest serwer SIP*, który kontroluje przepływ informacji. Wybierając połączenie SIP Trunk – telefonia** staje się bardziej elastyczna i ekonomiczna.

SIP-Trunk w Oki-Toki
SIP-Trunk w Oki-Toki

 

Co to jest serwer SIP?

Serwer SIP to oprogramowanie lub serwer, który implementuje protokół SIP (Session Initiation Protocol) w celu inicjowania, zarządzania i kończenia sesji komunikacyjnych w sieciach IP. Serwer SIP wykonuje szereg funkcji związanych z zarządzaniem sesjami komunikacyjnymi, takimi jak nawiązywanie i zrywanie połączeń, przekierowywanie połączeń i inne.

Co to jest telefonia SIP?

Telefonia SIP to technologia, która umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez Internet przy użyciu protokołu SIP (Session Initiation Protocol). Zamiast tradycyjnej sieci telefonicznej, rozmowy głosowe są przesyłane przez Internet, co czyni połączenia bardziej elastycznymi i ekonomicznymi. Telefonia SIP umożliwia transmisję głosu i innych danych, zapewniając nowoczesne możliwości komunikacji.

Główne cechy SIP Trunk obejmują wykorzystanie protokołu IP do transmisji danych, możliwość kierowania połączeń, a także wygodę i skalowalność. Za pomocą SIP Trunka można nawiązać wiele jednoczesnych połączeń i przesyłać różne typy danych.

Jedną z cech i zalet wykorzystania SIP Trunka jest możliwość integracji z innymi metodami komunikacji, takimi jak tradycyjna telefonia lub VoIP. Można podłączyć dużą liczbę linii, co jest szczególnie korzystne dla firm o dużym wolumenie komunikacji.

Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z SIP Trunk w telefoni proponuje organizacjom efektywną i ulepszoną komunikację. Ułatwia proces wymiany informacji, obniża koszty komunikacji i zwiększa wydajność biznesu.

Proces tworzenia SIP Trunk w Oki-Toki

SIP-Trunk, w przeciwieństwie do innych połączeń SIP (SIP-Client, SIP-Server), ma swoje własne cechy, które są odzwierciedlane w jego nazwie (SIP-Trunking). W wielu konfiguracjach stosuje się rejestrację za pomocą loginu i hasła, które są kluczowymi danymi do połączenia z SIP-provider. W przypadku SIP-Trunk, nie ma potrzeby takiego “klucza”, SIP-provider oferuje specjalny dostęp, który można używać bez klucza, ale przekazując mu indywidualne parametry.

Przyjrzyjmy się metodzie podłączenia telefoni SIP-Trunk w Oki-Toki:

 • W dziale SIP-telefoni – Dostawcy stwórz nowe połączenie z typem połączenia “SIP-Trunk”. To jest uproszczony typ połączenia SIP zaufanymi adresami IP między Oki-Toki i SIP-provider.
Stworzenie SIP-Trunk w Oki-Toki
Stworzenie SIP-Trunk w Oki-Toki
 • Podaj domenę (IP) i port dostawcy SIP – zwykle to wystarczy. W szczególnych przypadkach dostawcy SIP wymagają dodatkowych parametrów. W przyszłości możesz je zmienić lub uzupełnić, jeśli to będzie konieczne.
 • Węzeł komunikacyjny (czyli IP/domena od strony Oki-Toki) – ten adres należy przekazać dostawcy SIP, aby zezwolił na przyjmowanie połączeń z niego. Możesz wybrać odpowiedni z listy.
Parametry do konfiguracji SIP-Trunk
Parametry do konfiguracji SIP-Trunk

 

 • Nie zapomnij zapisać ustawień, aby Oki-Toki zaczął kierować połączenia do dostawcy SIP. SIP-Trunk nie ma wskaźnika rejestracji, więc musisz przeprowadzić test połączenia za pośrednictwem Oki-Toki.
 • Aby wykonywać i odbierać połączenia – w ustawieniach Kolejki i Autodial w menu Dostawcy i ceny wybierz odpowiedniego Dostawcę łączności i prefiksy numerów.

O usłudze telefonicznego obdzwaniania klientów i autodial można przeczytać w osobnym artykule na stronie.

Więc dlaczego SIP-Trunk jest tak dobry i telefonia SIP w ogóle?

 • Niezawodność: SIP trunking zapewnia wysoką niezawodność łączności, gdyż opiera się na technologiach IP, które gwarantują stabilne połączenie i minimalizują ryzyko wystąpienia awarii lub problemów z komunikacją. Trunki SIP mogą przekierowywać połączenia na numery zapasowe w przypadku niedostępności głównego. Te numery awaryjne mogą być przypisane do różnych lokalizacji, zapewniając ciągłość połączeń.
 • Ekonomiczność: SIP trunking umożliwia znaczne obniżenie kosztów komunikacji. W porównaniu z tradycyjnymi liniami analogowymi lub ISDN, SIP trunking nie wymaga fizycznej linii i dodatkowego sprzętu. Można korzystać z istniejącej infrastruktury IP, co redukuje koszty związane ze sprzętem i obsługą.
 • Statystyka i analiza w czasie rzeczywistym: nowoczesne wirtualne central telefoniczne zbierają dane statystyczne i analizy połączeń za pomocą SIP Trunk w czasie rzeczywistym. To pomaga firmom śledzić i analizować swoją aktywność komunikacyjną w celu optymalizacji procesów biznesowych.
 • Zcentralizowane zarządzanie komunikacją: SIP Trunk umożliwia scentralizowane zarządzanie wszystkimi strumieniami komunikacyjnymi firmy. Dzięki temu łatwo jest konfigurować i kontrolować wszystkie aspekty telefoni, takie jak przekierowywanie połączeń, poczta głosowa i inne funkcje.
 • Jakość połączeń: SIP trunk zapewnia wysoką jakość Twoich połączeń telefonicznych. Wykorzystuje nowoczesne kodeki audio i protokoły do transmisji głosu, co zapewnia wyraźne i niezawodne połączenie podczas komunikacji z klientami. SIP trunki gwarantują doskonałą jakość połączeń, nawet podczas szczytowego obciążenia, pod warunkiem, że Twoja centrala telefoniczna nie jest przeciążona.
 • Bezpieczeństwo: jedną z najważniejszych zalet korzystania z połączenia SIP trunk jest bezpieczeństwo połączenia, ponieważ połączenie jest nawiązywane pomiędzy dwoma IP. SIP trunk oferuje różne mechanizmy bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych i uwierzytelnianie, aby zapewnić ochronę przed nieautoryzowanym dostępem lub działaniami osób o złych zamiarach.
 • Elastyczność: SIP-Trunk charakteryzuje się wysoką elastycznością i konfigurowalnością. Możesz łatwo dostosować funkcje i parametry komunikacji do wymagań firmy, co pozwala dostosować system do unikalnych potrzeb i procesów biznesowych.
 • Integracja: SIP-trunk łatwo integruje się z innymi systemami komunikacyjnymi i oprogramowaniem, takim jak CRM, centra kontaktowe i inne aplikacje biznesowe. Pozwala to stworzyć jednolite środowisko komunikacyjne, poprawić interakcje z klientami i zwiększyć efektywność procesów biznesowych.
 • Wiele linii przychodzących: Dla SIP trunka można skonfigurować wiele linii przychodzących (wielokanałowość), co pozwoli efektywnie obsługiwać rozmowy przychodzące równocześnie. Dzięki temu, firma będzie mogła obsługiwać większą liczbę klientów jednocześnie, co zwiększy jakość obsługi.

Poza pozytywnymi aspektami podłączenia trunku SIP, są też minusy – nadal jest przypisany do IP. Jeśli twój dostawca nie jest w stanie utrzymać połączenia z jakiegoś powodu, twój główny system komunikacji zostanie unieruchomiony wraz z nim. Ale zazwyczaj zarówno dostawca, jak i PBX przewidują zapasowe adresy IP do szybkiego podłączenia.

Porady dotyczące optymalizacji ustawień i korzystania z trunku SIP w Oki-Toki

 • Zapoznaj się z podstawowymi pojęciami i terminami, aby prawidłowo skonfigurować i korzystać z trunka.
 • Upewnij się, że otrzymałeś od dostawcy wszystkie parametry do konfiguracji SIP-trunka w Oki-Toki.
 • Jeśli połączenia nie są realizowane – sprawdź czy prawidłowo podałeś domenę, port i serwer w ustawieniach, oraz czy przypisałeś tego dostawcę do kolejki i autodialera.
 • Sprawdź prędkość i stabilność swojego połączenia internetowego, ponieważ mogą one znacząco wpłynąć na jakość połączeń i transmisję danych z serwera Oki-Toki przez SIP-trunk. W razie potrzeby skontaktuj się z dostawcą internetu, aby poprawić prędkość i stabilność połączenia.
 • Węzeł łączności odgrywa kluczową rolę w jakości łączności. Połączenie wewnątrz kraju jest bardziej niezawodne niż na przykład połączenie między serwerem na Ukrainie a dostawcą telefoni w Kazachstanie.
 • Przeprowadzaj regularne monitorowanie, śledź wydajność SIP-trunka w Oki-Toki, analizuj logi i raporty, aby szybko wykrywać i rozwiązywać możliwe problemy. W razie potrzeby skontaktuj się z pomocą techniczną Oki-Toki, aby uzyskać dodatkową pomoc.

Jeśli połączenia są odbijane błędami SIP: 100, 403, 404, 500, 503, 603, 984, 998 – może to wskazywać na problemy z dostawcą lub jego konfiguracją, więcej na ten temat Odpowiedzi SIP czytajcie w osobnym artykule na blogu.

Przestrzegając tych rad, będziesz mógł zoptymalizować ustawienia i korzystanie z trunku SIP w Oki-Toki, zapewniając stabilność, niezawodność i efektywność swojej komunikacji.

Dodatkowe funkcje w Oki-Toki

 • Dziennik połączeń SIP – raport z szczegółami telefonów, wyświetlający numery abonentów, kierunki, dostawców i koszty czasu trwania połączeń. Stosowany do porównań z dostawcami i kontroli poprawności trasowania połączeń.
 • Koszty komunikacji – zbiorcze dane dotyczące kosztów komunikacji w kolejnościach i automatycznych wywołaniach. Wyświetla dostawcę, kierunek, czas trwania, koszt, CTR, ASR, ACD* dla każdej kolejki i automatycznego wywołania. Doskonałe narzędzie do kontrolowania kosztów dla outsourcingu.

* CTR to ilość połączeń, ASR to procent udanych połączeń, ACD to średni czas rozmowy.

 • Jak podłączyć Telefon SIP do Oki-Toki przeczytajcie w osobnym artykule na blogu.

Używaj oprogramowania dla call center Oki-Toki, konfiguruj telefonię i zarządzaj trunkiem SIP za pomocą nowego, wygodnego interfejsu. Oki-Toki oferuje szeroki zakres narzędzi do optymalizacji call center i poprawy jakości obsługi klientów.

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Poniedziałek berezen 23rd, 2020 9 błędów w raportowaniu przez contact center

Jakich błędów należy unikać w raportowaniu call center, czego nie można ignorować, a gdzie złagodzić kontrolę.

Więcej szczegółów
photo
Środa berezen 10th, 2021 Konstruktor raportów call center – DataMixer

DataMixer – to nowe narzędzie od Oki-Toki, które uprości Twoją pracę z raportami. Dowiedz się, do czego służy i jak go skonfigurować, czytając naszą notatkę!

Więcej szczegółów