07.07.2020

5 korzystnych funkcji pracy z raportami

W Oki-Toki jest wiele różnych raportów, a teraz opowiemy o narzędziach, które ułatwiają pracę z nimi.

5 korzystnych funkcji pracy z raportami

Możliwości eksportu raportów

 

  • Dostępne są 3 formaty wydruku raportu: MS EXCEL, Google Sheets, HTML. Wybierz ten, w którym zwykle pracujesz z danymi. Najbardziej cenimy Google sheets.
  • (nowe!) Wydruk stenogramów
  • Wydruk archiwum plików audio. Ważne! Do wykonania tego zabiegu konieczne jest podłączenie dysku chmurowego (Jandex, Google, Dropbox) w sekcji “Integracje”/ “zasoby zewnętrzne”.

Można podzielić wydruk wpisów na zewnętrzny dysk według określonych projektów, zabezpieczając w ten sposób dostęp użytkownika z jednego projektu do drugiego. Więcej o projektach tutaj.

 

Zarządzanie dostępem do raportów

 

Można zablokować lub otworzyć dostęp do raportu dla grupy użytkowników, korzystając z “ikon” w prawym górnym rogu ekranu. Wybierz role, które mogą przeglądać ten raport. Dowiedz się więcej o rolach tutaj.

Zarządzanie dostępem do raportów

Otrzymywanie raportów przez API

 

Implementacja eksportu raportu za pośrednictwem API daje duże możliwości integracji, tworząc wygodę w ich obsłudze. Mamy wygodną dokumentację, dzięki której możesz skonfigurować wydruk z usługami zewnętrznymi lub swoim serwerem. Sekcja znajduje się w menu “Integracje” nazywa się “Dokumentacja API“.

Możliwość udostępniania linków do raportów

 

Jeśli musisz dostarczyć dane raportu dla kolegów w Oki-Toki, możesz utworzyć dziennik, skopiować gotowy link z paska przeglądarki i wysłać go jakimkolwiek dostępnym tekstowym wiadomościami lub pocztą.

 

Szablony raportów do często powtarzających się czynności

 

W Oki-Toki możesz tworzyć szablony raportów z określonymi parametrami, które znacznie przyspieszą proces pracy. Aby to zrobić, wybierz wymagane warunki filtrowania i kliknij „Utwórz nowy szablon” obok wymaganego typu szablonu (Ogólny/Osobisty).

Tworzenie nowego szablonu raportu

Następnie wprowadź nazwę szablonu i zapisz go, aby zastosować wyżej wybrane ustawienia.

Zapisz utworzony szablon

Mam nadzieję, że ta notatka była użyteczna, a jeśli masz jeszcze pytania – pomoc techniczna chętnie na nie odpowie!

Andrzej Fedyakin

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Wtorek Lyuty 20th, 2024 Statystyka połączeń przychodzących do centrum kontaktowego

Statystyka połączeń przychodzących – to funkcjonalność umożliwiająca analizę połączeń przychodzących na numery call center.

Więcej szczegółów
photo
Środa opadanie liści 6th, 2019 Wskaźniki efektywności pracy call center

Jak skonfigurować zdalne centrum obsługi klienta za pomocą naszej przydatnej instrukcji. Skuteczne rozwiązanie dla efektywnej obsługi klienta.

Więcej szczegółów