25.06.2022

Scenariusz rozmowy: uprawnienia do działań specjalnych w formularzu

Niektóre projekty pozwalają operatorom na specjalne, nieliniowe działania z formularzem. Tutaj opisany jest nasz blok specjalnych uprawnień do skryptu rozmowy.

Scenariusz rozmowy: uprawnienia do działań specjalnych w formularzu

Skrypt rozmowy ma ustawienia dla specjalnych działań w ankiecie – to działania wpływające na zorganizowany proces komunikacji z klientem. Niewiele projektów wymaga takich “wolności”, ale jest zapotrzebowanie, a to jest nasza propozycja 🙂 

Na czym polegają te uprawnienia?

  • Powróć wstecz — prawo do powrotu do poprzednich pytań scenariusza. Zwykle stosuje się to do korekty scenariusza rozmowy podczas finalizowania umowy;
  • Historia ankiety — funkcja przeglądania historii wyboru odpowiedzi w ankiecie;

Skrypt rozmowy : opcja

  • Zakończ scenariusz — prawo do zakończenia ankiety. Można to wykorzystać na przykład do ponownego uruchomienia skryptu rozmowy od początku;

zakończenie scenariusza z ostrzeżeniem

  • Ustaw rezultat rozmowy — prawo do ustalenia końcowego statusu rozmowy w scenariuszu. Zwykle stosowane zamiast tagów powiązanych z odpowiedziami na ankietę.

Skrypt rozmowy. Przykład ustawiania wyniku rozmowy

 Aby skonfigurować dostęp 

  1. Przejdź do listy scenariuszy CRM i wybierz ten, w którym chcesz zastosować te ustawienia;
  2. W prawach do szczególnych działań wskaż role, które będą miały dostęp do tych możliwości. Domyślnie – dostępne dla wszystkich użytkowników. 

Skrypt rozmowy. Lista uprawnień w ustawieniach

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma tu nic do dodania. O innych ustawieniach CRM opowiedzieliśmy szczegółowo (pokazaliśmy, jest tam również playlista na YouTube) w podstawowym artykule o tworzeniu scenariusza rozmowy.

Oceń wiadomości:

Przeczytaj także

photo
Niedziela Traven 5th, 2019 Podsumowanie wiadomości z Oki-Toki na kwiecień 2019

Wiadomości Oki-Toki na kwiecień 2019: optymalizacja importu, książka adresowa w nowym miejscu pracy, czarna lista dla wychodzących połączeń, integracja z AMOCRM.

Więcej szczegółów
photo
Poniedziałek Lyuty 10th, 2020 Streszczenie wiadomości z Oki-Toki z stycznia 2020

Wiadomości Oki-Toki za styczeń 2020: nowy widget dla webhooków, zaktualizowana dokumentacja, import do CRM w nowym interfejsie.

Więcej szczegółów